Nowe standardy opieki okołoporodowej – czy mamy się czego obawiać?
Opublikowany przez:
Sonia.M
2018-01-19 15:54:23
Autor zdjęcia/źródło:
Standardy opieki okołoporodowej; Zaprojektowane przez Freepik
Zespół ekspertów w Ministerstwie Zdrowia kończy prace nad nowymi standardami opieki okołoporodowej. Przyszłe mamy czekają zmiany – diagnozowanie depresji w czasie ciąży i po porodzie oraz ograniczenia dotyczące karmienia dzieci mlekiem modyfikowanym.
Resort zdrowia proponuje nowe zapisy standardów okołoporodowych – projekt ma być gotowy do końca marca. O możliwych zmianach informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Nowe wytyczne prawdopodobnie będą obowiązywać od 2019 roku. Niektóre z zapisów wzbudzają kontrowersje – wcześniejsza hospitalizacja ciężarnej czy (mimo istniejących przepisów) brak dostępu do znieczulenia. Wątpliwości pojawiają się także w kwestii odpowiedzialności – kto będzie odpowiadał za naruszenia standardów organizacyjnych i w jakim stopniu dotyczyć będą pracy lekarza i położnej? Pismo w tej sprawie wystosowała Fundacja Rodzić po Ludzku >>
Opieka okołoporodowa – nowe standardy
- Badanie przez lekarza samopoczucia kobiety oraz leczenie depresji w trakcie ciąży i po porodzie – lekarz powinien trzy razy dokładnie sprawdzić samopoczucie ciężarnej: w pierwszym trymestrze ciąży, miesiąc przed porodem oraz w pierwszym miesiącu po rozwiązaniu. Narzędziem pomiaru miałby być kwestionariusz wyłapujący zagrożenie – skala Becka.
- Przymusowa hospitalizacja po 40. tygodniu ciąży – zapis ten budzi kontrowersje (obecnie każda ciężarna kobieta musi obowiązkowo przebywać w szpitalu od 41. tygodnia). Wielu lekarzy postuluje, by nie zmieniać prawa w tej kwestii.
- Kładzenie nacisku na karmienie dziecka piersią – mleko modyfikowane powinno być podawane tylko po zaleceniu lekarza. Eksperci proponują zapis nakazujący szpitalom zapewnienie dostępu do sprzętu służącego pozyskiwaniu mleka (m.in. laktatorów). W ten sposób ma nie dochodzić do sytuacji, gdy ze względu na brak odpowiedniego sprzętu, personel szpitalny podaje dzieciom sztuczne mleko.
- Znieczulenie – zespół ekspercki nie zgodził się na umieszczenie w standardach propozycji prof. Radosława Owczuka, konsultanta ds. anestezjologii, który postulował by jeszcze przed porodem istniała możliwość konsultacji z lekarzem anestezjologiem. Jednak jest zgoda na to, aby znieczulenie było dostępne dla każdej rodzącej.
Niestety w wielu szpitalach w Polsce brakuje anestezjologów i kobiety, mimo iż Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje znieczulenie, nie zawsze mają do niego dostęp.
- Przesunięcie na wcześniejszy termin tzw. połówkowego badania USG – z 21-26. tyg. na 18-22. tydzień (reszta zaleceń dotycząca badań prowadzonych w trakcie ciąży w większości pozostaje bez zmian).
- Zakaz przekazywania przez szpitale gadżetów reklamowych – często po porodzie, rodzice noworodka otrzymują upominki sponsorowane przez prywatne firmy. Oprócz pieluszek czy kosmetyków, takie pakiety zawierają często reklamy mleka modyfikowanego – a od tego sposoby karmienia eksperci chcą odejść.
ZOBACZ TAKŻE:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora